Maviay Halı Yıkama Fabrikası

Herkesin bildiği gibi halılarımız yüzyıllardır maruz kaldığı toz kir ve diğer etkenler tarafından istila edildiğinde görüntüsünde bir değişiklik olur. Rengi solar ve önceki gibi canlı durmamaya başlar. Bazen de bu kirler yüzünden yıpranarak yok olmaya yüz tutarlar. Buna tüm dünyada “kirlenme” denildiğini hepimiz biliyoruz. Teknoloji gelişmekte ve daha geç kirlenmesi için çeşitli çözümler üretilmektedir. Ancak tam anlamıyla temizlenme sadece su ve sabun ile gerçekleştirilebilir. Günümüzde kullandığımız halılarımızı her gün süpürsek de bazı kirler halının derinliklerinde saklanır. Geçmişte olduğu gibi halıları sokağa veya evimizin çatısına serip bir güzel fırçalayarak yıkamak gerekir. Ancak günümüzde dışarıda veya çatıda halı yıkamak yasaktır. Çünkü bu yıkama sırasında salma sulama ile yıkama yöntemi ciddi kaynak israfına neden olmakta, gereğinden fazla su ve zaman kaybına uğratmaktadır.

Günümüzde herkesin kendi halısını kendi bulduğu çözüm ve imkanlarla temizlemesi konusu oldukça enerji gerektiren bir iştir. Ayrıca profesyonel bir makine kullanmadığınız sürece ya istediğiniz sonuca ulaşamazsınız ya da halınıza zarar verme ihtimaliniz kaçınılmazdır. Çünkü halıya fırçalama yaparken yaptığınız basınç halının en derinine ulaşmanıza yetmez. ulaşabilseniz bile kullandığınız fırça türü halıya uygun olmadığında havları koparabilir. Daha iyi ihtimalle de kullanacağınız temizlik kimyasalı halıda bulunan pigment veya yapısal kimyasallar ile tepkimeye girerek asidik özellik gösterebilir. Bu durumda halınızın eski ihtişamlı görüntüsüne elveda diyebilirsiniz. Bu hatalardan herhangi birine denk gelmemek ve daha iyi sonuçlar elde edebilmek için bazı özel işletmeler kurulmuştur. Bu işletmelere halı yıkama fabrikası denir. Burada toplanan halılar profesyonel makinalar ile fırçalanır, durulanır ve sıkılır. Kurutma bölümünde neminden tamamen kurtulması için bekletilir. Böylelikle hızlı sonuç alır, değerinden hiçbir şey kaybetmez. Halı yıkama fabrikaları halılarınızı evinizden teslim alarak bir dizi işlemden geçirir, temizler ve yine size teslim ederek ihtiyacınızı giderirler. Bu sayede büyük bir yorgunluk sonrası hayal kırıklığından kurtulur, zamanınızı kendinize ve ailenize ayırarak mutlu bir hayatın birkaç küçük şartını yerine getirmiş olursunuz.

Tesisimizdeki temizlik yöntemi genelde sulu yıkama olarak gerçekleştirilmektedir. Videomuzu izleyerek tam otomatik halı yıkama makinalarımızda halılarınızın ne denli profesyonelce fırçalandığını görebilirsiniz.Videomuzda gördüğünüz halı bir makina halısı olduğu için yıkanma aşamasında gördüğü basınç temsilidir. Her halı türünün kendine özgü kuralları ve temizlik yöntemleri bulunmaktadır. Özel baskı ayarı ile halı türüne uygun baskıyı ayarlayıp zarar görmesini engelleyerek temizliği sağlanır. Her halı sadece fırçalanıp yıkanarak kurutmaya alınmaz. Kirlilik düzeyine göre leke çıkarma ve kontrol işlemlerinden geçirmek için bir personel ilgilidir. Hangi lekenin ne kadar zor çıkacağını ve hangi kimyasal bileşenlerin bu lekeye etki edeceğini bilen kimyagerdir. Bu sayede halıya zarar vermeden leke çıkarılır ve standart prosedür ile yıkama işlemine tabi tutulur. Leke yine çıkarılamaz ile yıkama sonrası lokal uygulamalar ile lekenin halıdan sökülmesi işlemleri tekrar edilebilir. Sonuç olarak bir şekilde o leke sökülebilmektedir. (kimyasal yanıklar hariçtir.)

Halı yıkama işlemi sırasında birçok kimyasal kullanılabilir ancak gerçek bir temizlik için doğru kimyasalın doğru halıda kullanılması halı yıkama firmaları için çok önemlidir. Halıda oluşabilecek herhangi bir zarar müşteri karşısında suçlu duruma düşmeye ve halının bedelini karşılamaya kadar süren bir tartışmaya sebep olabileceğinden her bir halıya mücevher gibi davranıyor, müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmaya çalışıyoruz. Bunun için bazı tekniklerimiz olsa da asıl etken kullandığımız halı şampuanıdır. Halı yıkama işinde doğayen firmanın biz olduğunu zaten aktarmıştık. Halı yıkama şampuanı ve leke sökücü işinde de Maviay Halı Yıkama bünyesinde kurulan ve daha sonra ayrılarak kendi başına sektör lideri olan Era111 markası kullanmaktayız. Era111 halı şampuanı halıları yıkarken resimde gördüğünüz gibi lekeye moleküler düzeyde etki ediyor, ciddi olmayan tüm çamur kir ve daha fazlasını tek seferde sökerek zaman kazandırıyor.

Halı Yıkama İşinin Prosedürleri Sırasıyla Şu Şekildedir ;

İLK İLETİŞİM

Halı yıkama işlemini düşündüğünüzde biliyoruz ki internetten ve tanıdıklarınızdan bazı tavsiyeler araştırması yapacaksınız. Bu sizin doğal haklarınızdan biri. Ancak tavsiye yolu ile bile olsa bazı merdiven altı olarak tabir edilen firmalar sizi üzebilir. Bu yüzden gerçek vergi kayıtlı, gerçek bir yere sahip, profesyonel olarak işlemleri yapan ve yaptığı işlemleri sizi yerinde ağırlayarak kanıtlayabilecek kurumsal bir firmadan destek almalısınız. Bu durumda yapmanız gereken tek şey Google gibi arama motorlarında Karşıyaka Maviay Halı Yıkama Fabrikası yazmaktır. Sitemizde yaptığımız düzenlemeler sayesinde bu kelimeyi yazdığınızda karşınıza ilk olarak çıkacak olan firma Maviay Halı Yıkama Fabrikası’dır. Sitemizden alacağınız +90 232 467 6060 numaralı müşteri destek ve sipariş hattımızdan talep oluşturabilir, yıkatmayı düşündüğünüz halılarınızın sayı ve tipini iletebilir, sizin için hazırlıklı gelmemizi sağlayabilirsiniz.

NUMARALANDIRMA

Bildiğiniz üzere siz ve diğer müşterilerimizden alacak olduğumuz halıların birbirine karışmasına engel olmak için teslim aldığımız sırada 1 adet sizde, 1 adet bizde olmak üzere sipariş fişi kesmekte ve numara vermekteyiz. Bu numara aynı banka kuyruklarında olduğu gibi işinizin tam zamanında halledilmesini ve kayıp yaşamanıza engel olmak için gereklidir. Güvenli bir şekilde halılarınızı pandemi şartlarına uygun olarak maske mesafe ve temizlik kurallarına dikkat ederek teslim almaktayız. Tamamen kapalı bir ortam olan araçlarımızda kirli halı bölümüne yerleştirerek işletmemizin yolunu tutarız. Sizin dışınızda başka talep oluşturmuş müşterilerimiz var ise aynı şekilde ziyaret ederek onların da hizmetlerini sağlamak üzere adres ziyaretleri gerçekleştiririz. Böylelikle ortalama bir sürede maksimum kapasiteyle çalışarak zaman ve kaynak tasarrufunu en üst düzeyde tutarız.

ÖLÇÜM VE GRUPLANDIRMA

Halılarınızın ölçülmesi iki sebepten yapılır. Bunlar ;
halılarınızın hangi gruba dahil edilerek yıkanacağı ve halılarınızın yıkanmadan önce fiyatlandırılmasının yapılması ve üzerine yapıştırılacak etiketle fiyat bilgisinin yıkama öncesi tarafınıza bildirilmesi içindir. Talep halinde halılarınızın yıkanmasını reddedebilirsiniz. Halılarınız tipine göre ayırılır ve ilgili baskı ayar grupları belirlenerek prosedürün ilk aşaması tamamlanmış olur.

TOZ ALMA

Halılarınıza henüz yapışmamış ve asla yapışmayacak olan kirlerin yıkama sırasında suyla teması halinde yapışması mümkün olabilir. Bu durumu engelleyebilmek için halk arasında halı çırpma adı verilen prosedür otomatik bir makine tarafından yapılmaktadır. Bu makine insan gücünün sopa yardımı ile halı çırpma işleminin tam 10 katı bir güç ve hız ile halı üzerinde bulunan toz ve kiri kısa süre içerisinde halıdan uzaklaştırmaktadır. Böylelikle halının temizliği daha kolay hale gelir.

YIKAMA

İşin en eğlenceli kısmı olan yıkama işlemi profesyonel olarak yapılmadığı taktirde tüm prosedürü başarısız hale getirecektir. Bu durum kaliteyi düşüreceği gibi tarafımızın müşteri kaybetmesini sağlayacağından en dikkatli olunması gereken bir kısımdır aslında. 8 dairesel fırça, 2 rulo fırça,1 durulama fırçası ve 1 katlama fırçasını içerisinde barındırmak üzere tasarlanan tam otomatik halı yıkama makinası ile halınız hangi boyutta olursa olsun. Tam temizlik yaşamadan makinadan ayrılamamaktadır. Ayrıca makinamızın bant seviyesinde bulunan bir diğer rulo fırça ile halılarınızın iki yüzü de aynı anda yıkanabilmektedir. Halılar bir tank içerisinde ıslatıldıktan sonra yüzeyine eser miktarda leke sökücü püskürtülür. Bu kullanılan şampuanın oksijen ile tepkimesini hızlandırarak leke sökme gücünü iki katına çıkaran bir taktiktir. Makina içerisine girmesi ile birlikte halılarınız makinanın diğer ucundan temizlenmiş şekilde çıkar ve katlama fırçası ile dürülerek sıkma makinasına girmek için hazır hale gelir.

DURULAMA VE SIKMA

Halıların yıkanmasının ardından sıkılması gerekir. Ancak bu işlem ile birlikte üzerinde herhangi bir şampuan birikintisi kalmaması için makina içerisinde döndürülerek durulanır. Durulanmanın hemen ardından çok büyük bir basınç ile sıkılmaya başlanır. Santrifüj adı verile makinamız aynı evdeki çamaşır makinasının dönerek sıkması işlemini halı için uygular. 2000 devir (minimum) sıkma gücü ile %95 oranında nemden uzaklaşması sağlanır.

Sıkma makinasının güç kontrolü içerisinde bulunan halı tipine göre personel tarafından belirlenir ve bu konuda oldukça tecrübeli bir personel tarafından gerçekleştirilerek halının zarar görmesi engellenir. Halı bulunduğu makinadan çıkarılarak kontrol masası üzerine yatırılır, lekelerin uzaklaştığı ve temizliğin sağlandığından emin olunarak bir sonraki işleme geçilir.

KALİTE KONTROL

Hizmetin son prosedürü olan kalite kontrol halının leke ve kirlerden kurtulup kurtulmadığını gösteren en önemli aşamadır. Halı tarağı yardımıyla yüzeyde bulunan kıl, ve yün parçaları temizlenir. Lekenin kaybolup olmadığına dikkatlice bakılır. İsteğinize göre parfüm sıkılarak işlem tamamlanır.

PAKETLEME

Halılarınız size teslim edilmeden önce dış etkenlerden etkilenerek yeniden kirlenmesinin önüne geçmek için nylon poşet yardımı ile paketlenir ve bağlanarak dışarı ile temasının önüne geçilir. Böylelikle aracımıza yükler ve size teslim ederiz. Memnuniyetiniz için tüm hizmetleri tam anlamıyla yerine getirdiğimizden emin olmak için düşüncelerinizi kullanım sırasında bizimle paylaşabilirsiniz.

KURUTMA

Halılar temizlik prosedüründen alınan %5 lik nem oranından kurtulması için özenle askılara asılır. Kurutma makinasının sağladığı nem alma gücü ile nemden temiz hava ile uzaklaştırılır ve bakteri üremesi engellenir.

HAVALANDIRMA

%1 lik nem oranına sahip olan halıların bu aşamadan itibaren doğal yöntemlerle kuruması gerekir. Çünkü makinanın sağladığı sıcaklık halı kuruduktan sonra bazı halı tiplerinde yakma işlemi yapabilir. Bunu engellemek adına koruma bulunan açık havada dinlendirilir.

Halı Yıkama İçin Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Halılarımızı Kışın Yıkatabilir Miyiz ?

Halılarınızı 4 mevsim yaz kış erk etmeksizin yıkatabilirsiniz. Tüm prosedürlar aynı şekilde uygulanabilmekte olup hava durumuna göre +-1 gün fark ederek kuruma sağlanabilir. Fabrikamız 365 gün hizmet vermektedir. Yasal olarak belirlenen tatiller ve mücbir sebep oluşturabilecek durumlar (pandemi, yangın, ail müdahale gerektiren hastalıklar ve yaralanmalar, kazalar) haricinde halılarınız size söz verildiği gün ve tarihte teslim edilecektir.

El Dokuma Yün Halılar Yıkanabilir Mi ?

Fabrikamızda tüm dünyada bulunan halı tipleri yıkanabilmektedir. Bunlardan en hassas olan halı tipi ise el dokuma yün halılardır. Her ne kadar ölü hücre oldukları düşünülse de dokuma sırasında kullanılan kıllar canlı bir organizmadır. Özen gösterildiği taktirde profesyonelce temizlenebilir, yıkanabilir.

Halılar Kaç Günde Teslim Ediliyor ?

Halı yıkama fabrikamıza ulaşan halılarınız yaz ve kış farketmeksizin takribi 1 hafta içerisinde teslim edilebilmektedir. Halılarınız hazır olduğunda en yakın planlanmış sevkiyatta personelimiz sizinle iletişime geçerek teslim randevusu oluşturulmaktadır. Böylelikle beklenmedik anlarda kapınızı çalmıyor, evde olmadığınızda sizi bulamadık diyerek geciktirmiyoruz.

Halıdaki Her Leke Çıkar Mı ?

Birçok leke yıkama ve fırçalama sırasında yumuşar ve halıdan arındırılır. Ancak bazı lekeler vardır ki halıya iyice tutunmuş olabilir. Buna benzer lekelerde yıkama öncesi ve sonrası müdahaleler yapılarak çıkarılması sağlanır. Halıda kimyasal yanıklar oluşturmuş ve form değişikliği yaşatmış olan kir ve lekeler için maalesef hiçbir halı temizlik şirketi bir şey yapamamaktadır.

Halılarınızın Sevkiyatı Nasıl Gerçekleşir?

Halılarınız aşamalar bölümünde de anlatıldığı gibi paketlenir ve dağıtım personelimiz tarafından araca yüklenerek adresinize teslim edilir.

Halılar Hangi Deterjan İle Yıkanır ?

Halılarınız sektörde kendini ispatlamış ve 17 ülkede kullanılan naturel, biyolojik özelliklere sahip üstün kaliteli halı şampuanı ERA11 marka şampuanlar kullanılmaktadır.